Spring 2019

Nominees and Award Recipients:

Women in Film Scholarship –
Julie Castaneda
Cynthia Hunter
Sidney Nordstrom
Alicia Prieto
Dena Williams

Best Art Direction –
Luke Antonio & Nahla Zenati for Rewind
Nikie Perlmutter for The Idea of Black and White
Nathalie Fay & Emmy Platt for Beneath the Wheel
Cassie Haze for The Lost Ones
KLT Stewart & Jacob Anderson for Cold Blooded

Best Editing –
Billy Vinson for Count Tharpula
Michael Neave for The Lost Ones
Ricardo Hernandez for Rewind
Jacques Geraud for #FOMO
Billy Vinson for Beneath the Wheel
Kat Bugarin for The Idea of Black and White

Best Cinematography –
Gabe Macalintal for The Lost Ones
Josh Rock for Cold Blooded
Lucas Chapel for Beneath the Wheel
Lane Mathis for Pendulum
Patrick Dingman for Rewind

Best Sound –
Jacques de Curnou for The Lost Ones
Dylan Goerner for Rewind
Jacques de Curnou for The Idea of Black and White
Troy Pierce for Temple “It’s a Trash Life”

Best Actress –
Emma McCray Stone for Black Book
Kennedy Cortez for #FOMO
Jennifer Deann Scott for TRACE
Riley Anne Martin for The Idea of Black and White

Best Actor –
JP Montoulieu for Beneath the Wheel
Nick Shandalow for Cold Blooded
Ryan W. Arnold for The Idea of Black and White
Alec Lang for The Idea of Black and White

Community Acting Award –
Sheila Ivy Traister for Rewind
Anne Meyers for TRACE
Dawn Bower for The Lost Ones
Ann Coatney for TRACE
Roderick Smith Jr. for Cold Blooded
Taylor Scott for Black Book

Best Writing –
JP Montoulieu & Dalton Groves for Beneath the Wheel
Ben Rand for The Lost Ones
Stephan Eigenmann for Rewind
Hasmik Khachaturyan for #FOMO
Alana Wool & Alison Piper for TRACE

Best Feature Screenplay –
Coleman Stewart for Dog Heaven
Dannah Eckhardt for Footsie
Izrael Lopez for Trending
BJ Segura for U.I. (Ultimate Interface)
Joshua Hunt for While We Wait
Mallory Littleton for Wynne Field

Best Directing –
Ben Rand for The Lost Ones
Stephan Eigenmann for Rewind
Riley Anne Martin for The Idea of Black and White
JP Montoulieu for Beneath the Wheel
Nick Shandalow for Cold Blooded

Best Producer –
Rob Ramos for The Lost Ones
Stephan Eigenmann, Don Colacino, & Rob Ramos for Rewind

Best Production I –
Natura Obscura by Kelsey Quakenbush
Country Strong Teen by Nan Floyd
Grenade by James Arnol

Best Production II –
Beneath the Wheel by Mary Amoroso
Cold Blooded by Nick Shandalow
#FOMO by Hasmik Khachaturyan
Black Book by Kyler Kerr

Outstanding Achievement in Comedy –
JP Montoulieu for Beneath the Wheel, Count Tharpula, Poopfingers, Poopfingers 2, & Emperor Static: The Electric Man

Best 16mm/HD Production –
Trace by Alana Wool & Alison Piper

Best Documentary –
Count Tharpula by JP Montoulieu
Pendulum by Lane Mathis
Temple “It’s a Trash Life” by Troy Pierce
Shrouded by Rob Ramos

Best Production III –
Rewind by Stephan Eigenmann
The Lost Ones by Ben Rand
The Idea of Black and White by Riley Anne Martin

Best Picture –
Rewind by Stephan Eigenmann
The Lost Ones by Ben Rand
The Idea of Black and White by Riley Anne Martin
Pendulum by Lane Mathis
Temple “It’s a Trash Life” by Troy Pierce
Beneath the Wheel by Mary Amoroso

Community Award –
Jim Milligan for contributing his SFX skillset to student projects

Vision Award –
Kathy Bodemann & Victor Vialpando-Nuñez

Audience Choice Award –
The Lost Ones by Ben Rand
TRACE by Alana Wool & Alison Piper
Rewind by Stephan Eigenmann
Black Book by Kyler Kerr
#FOMO by Hasmik Khachaturyan

[embedcode]